Пред да почнам со фото-делот од овој напис, прво сакам да кажам неколку работи: кога мислев да ја почнам серијава написи, прва серија за разгледување што ми падна на памет беше Sherlock. Но, бидејќи оние што ме знаат, знаат колку многу се радувам на серијава, не сакав да биде дека сум пристрасна кон неа, па затоа ја оставив за понатаму. Но, време помина и се решив сепак да ја разгледаме меѓу првите. И не, не се радувам на серијата само заради јаболчниците на Benedict Cumberbatch.

1483394106560

Иако, искрено, тоа се навистина убави јаболчници.

Кога веќе завршив со тоа, би сакала да почнам со дел од причините зошто мислам дека оваа серија е комплетно погодена за фотографи. Оние кои ја гледале, веќе сигурно кимаат потврдно, но во случај да не сте ја гледале, еве неколку визуелни причини кои може ќе ве натераат да ја погледнете.

Целосната продукција и снимање комплетно ги смени стандардите на снимање филмови/серии од 2010 па наваму (како што Terminator: Judgement Day и Matrix направија своевремено), но бидејќи немав многу шанси да правам gif-чиња од некои фантастични сцени, ќе се задржам само на фотографијата во серијата.

tumblr_lz61l6HTmT1qlq05h

 

Употребата на симетрија.
Симетријата е најпривлечната визуелна алатка за човековото око. Најубави ни се гледаат симетричните физиономии, најлесно процесираме симетрични сцени, така што не е воопшто чудно што симетријата често се јавува во кинематографијата. Но тешко е да се изведе симетрија која ќе биде и комплексна (детална) и лесна за процесирање во исто време. Дечките од Sherlock го изведуваат тоа без проблем.

MV5BMTY2MjU3NTYwMV5BMl5BanBnXkFtZTcwNjYzMzU3Nw@@._V1_SX1500_CR0,0,1500,999_AL_

s10

s04

s03

 

Портрети.
Секако дека ќе ги спомнам портретите. Фантастични во секоја смисла на зборот, целосно ги доловуваат ликовите во конкретните ситуации. Светло, кадар и фокус.
MV5BNzA5MDU4OTMyM15BMl5BanBnXkFtZTgwMDE5MjgxMTE@._V1_SX1500_CR0,0,1500,999_AL_

MV5BNjMyNTA2NzQ1NF5BMl5BanBnXkFtZTgwNTE5MjgxMTE@._V1_SY1000_CR0,0,666,1000_AL_

MV5BYjFlNmVkNGMtYzdjNy00YzRlLTk3YjAtNTYwNTEzODM2YWUxXkEyXkFqcGdeQXVyNTAzOTQ2ODU@._V1_SY1000_CR0,0,666,1000_AL_

s01

tumblr_mdwn8awueF1qbv8vao2_500

MV5BNjM5MjViNjYtZDU4NC00ZmY1LWIzZTgtNjI5ZDdiOWQzNzViL2ltYWdlL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNTQ5MTM1ODQ@._V1_

s12

 

Shallow depth of field за фокусирање на одредени важни детали.
Навидум многу очигледна техника за привлекување внимание на важни елементи. Но тука станува збор за исклучително плиток dof кој се јавува во корист на истакнување на важни детали. Овој ефект може да делува многу матен и хаотичен ако не се употребува внимателно
s11

s09

s08

 

Употреба на екстериер.
Бидејќи серијата е најмногу снимана во Лондон, сигурно немале малку екстериери за избор. Во случајов сакам да ги споменам екстериерите бидејќи се користени само како зајакнувачи на главното дејство- како сосема малку сол за да се постигне совршено јадење.
MV5BMTI5NDA5Nzk1NV5BMl5BanBnXkFtZTcwNTE2NDkxNA@@._V1_SX1500_CR0,0,1500,999_AL_

s07

s06

s02
MV5BNDE5ZDgxNGUtZDM4Ni00NzlmLTlkYzUtMzZiM2YzNjlmZmQyXkEyXkFqcGdeQXVyNjc3MjQ4MDU@._V1_SY1000_CR0,0,1501,1000_AL_

 

Употреба на ентериер.
Слично како и употребата на екстериерот, употребата на ентериерот во серијата е целосно фокусирана кон зајакнување на дејството или на ликовите. На пример, станот на Sherlock и Watson, е преполн со детали кои освен што оставаат доволно простор за нивните протагонисти, исто така се направени да личат како секое ливче таму да има своја вистинска намена и воедно ги комплементираат самите ликови и нивниот однос.
WARNING: Embargoed for publication until 00:00:01 on 10/01/2017 - Programme Name: Sherlock - TX: 15/01/2017 - Episode: Sherlock S4 - Ep3 (No. 3) - Picture Shows: **STRICTLY EMBARGOED UNTIL 10TH JANUARY 2017** Mycroft Holmes (MARK GATISS) - (C) Hartswood Films - Photographer: Joss Barrett

MV5BZTE4ODgxNDAtNjcxMC00NzU3LTg1M2EtOThlNjU5YWZlMDE2XkEyXkFqcGdeQXVyNTAzOTQ2ODU@._V1_SY1000_CR0,0,666,1000_AL_

MV5BOGM4N2FmOTAtNzFiZi00NDI0LThkY2UtNWZkNmYyNjcxYThkXkEyXkFqcGdeQXVyNTAzOTQ2ODU@._V1_

MV5BMGZjMjhiYjEtYWE5MC00NmI5LTkwNWUtOGU0ODVhN2I0MDcxL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNjc3MjQ4MDU@._V1_

MV5BODJmMWE4YjYtNDJhZS00NzMzLTg4NzktMmVhNzU1OWJiYjFmL2ltYWdlL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNjE0OTE2MDY@._V1_

MV5BZWQwM2JiYmYtZDI0Yi00ZDc3LTk5YTctZmY3NmI2YjJiNWE0L2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNTAzOTQ2ODU@._V1_

s15

s05